Σχολικός Λαχανόκηπος

ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟΣ  ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ

Όλα ξεκίνησαν από μια ιδέα και τη συμμετοχή της ομάδας των καθηγητών στο επιμορφωτικό πρόγραμμα που διοργάνωσε το Κ.Π.Ε Κισσάβου-Ελασσόνας με θέμα <<Δημιουργώντας τον Σχολικό μας Κήπο>>.

ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΚΗΠΟΥ

Βασικός σκοπός της λειτουργίας ενός σχολικού κήπου είναι να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά στην καλλιέργεια φυτικών ειδών με πρακτικό και βιωματικό τρόπο , σε ένα περιβάλλον σχολικού κήπου όπου τα ίδια θα έχουν τη χαρά της δημιουργίας και διαμόρφωσής του.

Επιμέρους ενδεικτικοί στόχοι που επιδιώκουμε με τα παιδιά είναι οι παρακάτω:

• Να αποκτήσουν στοιχειώδεις γνώσεις για τη δομή και τη διαμόρφωση ενός σχολικού κήπου.
  • Να αναγνωρίζουν βασικά είδη φυτών που τρώνε στην καθημερινότητά τους.
  • Να καλλιεργήσουν τα δικά τους φυτά σε κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους στις υπερυψωμένες πρασιές του κήπου.
  • Να παρατηρήσουν και να περιγράψουν την ανάπτυξη των φυτών τους.
  • Να μπορούν να περιγράψουν τον τρόπο καλλιέργειας των φυτών του κήπου και τη φροντίδα που χρειάζονται ανάλογα με τις εποχές του έτους.
  • Να αποκτήσουν βασικές γνώσεις για τις ασθένειες των φυτών και την καταπολέμησή τους χωρίς φυτοφάρμακα αλλά με σύγχρονους βιολογικούς τρόπους.
  • Να γνωρίσουν τα χαρακτηριστικά και τα πλεονεκτήματα της βιολογικής λίπανσης.
  • Να συζητήσουν και να ευαισθητοποιηθούν για το ρόλο των φυτών στις σύγχρονες διατροφικές συνήθειες.
  • Να συγκεντρώσουν συνταγές και να μαγειρέψουν τα δικά τους λαχανικά με υγιεινούς τρόπους.
  • Να συζητήσουν την ενεργειακή διαχείριση του κήπου τους καθώς και την εκμετάλλευση των προϊόντων του  ως ενεργειακών πόρων.
  • Να γράψουν κείμενα με τις εμπειρίες τους και τις εντυπώσεις τους  από τον σχολικό κήπο.

Ένας βιολογικός λαχανόκηπος μέσα στο καθημερινό σχολικό περιβάλλον αποτελεί ένα πεδίο έμπρακτων καθημερινών διδακτικών και μαθησιακών δραστηριοτήτων για ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα και όχι μόνο.

ΩΡΑ  ΓΙΑ  ΔΡΑΣΗ

Το Σχολείο μας έχει μια τεράστια αυλή μεγάλο μέρος της οποίας είναι στρωμένο με τσιμέντο.Έχουμε όμως και αρκετό πράσινο. Στον ανθόκηπό μας έχουμε φυτέψει διάφορα πολυετή φυτά και δέντρα.

Στο τέλος της αυλής μας υπάρχει μια μεγάλη λωρίδα γης που είναι εντελώς ανεκμετάλλευτη. Εκεί αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε το σχολικό μας λαχανόκηπο.

Έπρεπε όμως πρώτα να γίνει η κατάλληλη προετοιμασία του εδάφους.

Αποφασίσαμε να αφαιρέσουμε ένα επιφανειακό στρώμα εδάφους διότι ήταν γεμάτο πέτρες και μπάζα από την ανέγερση του σχολείου.

Με την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια του Δήμου Τυρνάβου αφαιρέσαμε λοιπόν ένα στρώμα εδάφους και στη θέση του στρώσαμε το κατάλληλο χώμα(πιπιλιά).

Μεγάλη βοήθεια είχαμε από γονείς των μαθητών μας που με κέφι μας φρέζαραν το έδαφος και μας έφεραν και κοπριά για την λίπανσή του.

Τα παιδιά σε όλα αυτά τα στάδια βοηθούσαν με μεγάλη χαρά και ζήλο.

Δημιουργήσαμε τα παρτέρια και ήμασταν έτοιμοι για τη σπορά .

Διαλέξαμε, για αρχή ,να σπείρουμε σπανάκια , σέσκουλα , ρόκα και κρεμμυδάκια.

Συγχρόνως δημιουργήσαμε σπορεία με σέλινο , μαϊντανό και μαρουλάκια.

Επειδή δεν είχαμε έτοιμο θερμοκήπιο εκμεταλλευτήκαμε μια άδεια και προσήλια αίθουσα με νότιο προσανατολισμό κι εκεί περιποιηθήκαμε τους σπόρους μας.

Η χαρά των παιδιών ήταν απερίγραπτη όταν είδαν τα πρώτα φυτά να βγαίνουν.

Στον κήπο μας επίσης φύτρωσαν τα σπόρια μας με μεγάλη επιτυχία.

Όταν τα μαρουλάκια μας μεγάλωσαν αρκετά, αποφασίσαμε να μοιράσουμε στα παιδιά, για να τα γευτούν και οι γονείς τους.

Καιρός ήταν όμως να κάνουμε μια μεγάλη γιορτή και για μας.

Μαζέψαμε λοιπόν τα φρέσκα λαχανικά μας, τα κάναμε σαλάτα και τα γευτήκαμε όλοι μαζί στην ωραία μας αυλή.

Και τα θερινά μας φυτά τα πάνε πολύ καλά και έπεται συνέχεια.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν πενήντα (50) μαθητές του σχολείου μας.

Ήταν σε μεικτή ομάδα εικοσιτεσσάρων (24)  αγοριών και εικοσιέξι (26) κοριτσιών.

Υπεύθυνος καθηγητής ήταν ο κ. Πουρνάρας Ιωάννης  και εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν οι κ. Φράγκος Ιωάννης και Πούλιου Χρυσοστόμη.

....................................................................................................................................................................................................................

Συνέχεια του προγράμματος

Η συνέχεια του Σχολικού μας Λαχανόκηπου ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή. Εκτός των προγραμματισμένων καλλιεργειών μας προέκυψε μια ξαφνική γνωριμία. Τυχαία ήρθαμε σε επαφή  με τον κόσμο των μανιταριών. Ο κ. Κουτσοκέρας  Δημήτριος μας ενημέρωσε για την τελευταία του ασχολία που είναι η καλλιέργεια των μανιταριών. Μάλιστα μας προσέφερε και το υλικό για να ξεκινήσουμε και τον ευχαριστούμε πολύ για αυτό.

Η αίθουσα,  που την προηγούμενη χρονιά χρησιμοποιήθηκε για την ανάπτυξη του σπορείου μας, έγινε ο χώρος καλλιέργειας των μανιταριών μας. Δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας και με το μεγάλο ζήλο που έδειξαν οι μαθητές μας , πετύχαμε εξαιρετικά αποτελέσματα , όπως φαίνονται και στις φωτογραφίες που ακολουθούν.